[ Produkty: ... ]

Urodziny Bractwa Trojka połączone z urodzinami Bakunina – relacja

 

W piątek 16 maja rozpoczęły się dwudniowe obchody 20 – stych urodzin wydawnictwa Bractwo Trojka, które swój jubileusz połączyło z 200 – leciem Michaiła Bakunina.

 

Pierwszego dnia mogliśmy obejrzeć wystawę Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego na skłocie Od:zysk, a także wybrać się na prezentację anarchistycznego komiksu i rysunku satyrycznego oraz spotkanie poświęcone art – zinom (obydwa odbyły się w Zemście). Wspomniana ekspozycja została pierwotnie przygotowana z myślą o 30 – leciu RSA, który zainicjował powstanie Federacji Anarchistycznej i był pierwszą w powojennej Polsce grupą anarchistyczną. W ciągu dwóch dni wystawę odwiedziło kilkadziesiąt osób.

 

Późnym popołudniem mieliśmy natomiast okazję obejrzeć prace „Qrde – Tuszem!”, czyli zbiór komiksów i rysunków, które ilustrowały art - ziny i pisma anarchistyczne, a obecnie nakłaniają do aktywizmu z ulicy i z internetu. Tematyka zaprezentowanej twórczości odnosiła się do „absurdów, hipokryzji, tragikomedii lokalnych i światowych, kontr – i sub-kultur, konfrontacji i pomocy wzajemnej. "Qrde" jest bowiem satyrykiem wyrosłym z tradycji vlepki, komentarza społecznego, humoru słownego i szopki anty – politycznej”. Więcej o jego artystycznej działalności znajdziecie na blogu http://www.tuszem.wordpress.com.

 

Nieco o prapoczątkach Trojki mogliśmy usłyszeć z ust jednego z jej założycieli, który po dziś dzień w pocie czoła i z oddaniem rozwija nasze wydawnictwo wraz z kilkoma innymi zapaleńcami lub – jak kto woli – straceńcami zakręconymi na punkcie wydawania anarchistycznej bibuły i propagowania anarchizmu. Osoby, które w piątkowy wieczór zawitały do Zemsty mogły więc obejrzeć wiele art – zinów pochodzących z bogatej kolekcji w/w. Honorowe miejsce w tej prezentacji zajął „Szelest”, będący żyzną glebą, na której wyrosła Trojka. Niekłamany podziw wzbudzały staranność, drobiazgowość i pieczołowitość, z jaką przygotowano zaprezentowane ziny oraz kreatywność i swoiste artystyczne szaleństwo ich TFUrców.

 

W interesujące wydarzenia obfitowała również sobota, którą rozpoczęliśmy wykładami i panelem dyskusyjnym. Pierwszym prelegentem był dr Rafał Chwedoruk, opowiadający zebranym o anarchosyndykalizmie w wystąpieniu zatytułowanym „Anarchosyndykalizm czy anarchizm i syndykalizm? Rola syndykalizmu w dziejach ruchu anarchistycznego”.

 

Kolejnym gościem naszego lecia był prof. Antonii A. Kamiński, znany i ceniony w Europie badacz myśli i dziejów Michaiła Bakunina, który przedstawił nam pokrótce sylwetkę tego rewolucjonisty i zasłużonego działacza anarchistycznego.

 

Obydwa wystąpienia miały tym większe znaczenie, że odnosiły się do dwóch nowości wydawniczych, które Trojka przygotowała na swoje urodziny. Pierwsza z nich to „Myśli” Michaiła Bakunina czyli „zbiór sentencji, aforyzmów, ciętych replik, dowcipnych zwischenrufów i głębokich refleksji Bakunina, których w jego bogatym dorobku pisarskim jest bez liku. Część z nich, jak <>, weszła na stałe do skarbnicy <>, inne czekają na spopularyzowanie, wszystkie – zadziwiają celnością spostrzeżeń, trafnością uogólnień i intelektualną żywotnością". Wyboru „myśli” dokonał sam Kamiński, który napisał również wstęp do tego wydawnictwa.

 

Drugą pozycją jest natomiast „Anarchosyndykalizm w Europie. Teoria i praktyka” Macieja Drabińskiego (autor również był obecny na obchodach), pozycja unikatowa pod względem zebranego materiału, recenzowana przez dr Pawła Malendowicza i opatrzona wstępem wspomnianego dr Chwedoruka.

 

Trzecim „wykładowcą” tego wieczoru był dr Piotr Laskowski, autor m. in. „Szkiców z dziejów anarchizmu”. Przedstawił on sylwetkę i poglądy Emmy Goldman, niejako z okazji wydania (najprawdopodobniej jesienią) jej książki „Anarchizm i inne eseje”, która ukaże się nakładem Bractwa Trojka. Przedmowę do tej książki, autorstwa samej Goldman, możecie przeczytać tutaj lub pobrać stąd.

 

Na koniec części wykładowej odbył się panel dyskusyjny pt. „Jaki feminizm” z udziałem działaczek Inicjatywy Pracowniczej, grupy Konsensex z Poznania oraz Katarzyny Bratkowskiej z Porozumienia Kobiet 8 Marca.

 

Zainteresowanie powyższymi spotkaniami było bardzo duże, frekwencja zaskoczyła samych organizatorów. Wszystkich, którzy nie mogli w nich uczestniczyć zapraszamy do odsłuchania wystąpień i panelu, które specjalnie dla was zarejestrowaliśmy. Nagrania dostępne są tu, tu, tu i tu.

 

W czasie wykładów zaczęliśmy rozkładać stoisko Trojki i zaprzyjaźnionych wydawnictw oraz bratnich inicjatyw jak Anarchistyczny Czarny Krzyż. Nasz kiermasz również cieszył się sporym zainteresowaniem, przyciągając do nas uczestników lecia jeszcze przed rozpakowaniem całej przygotowanej dla was oferty. Mieliśmy na stoisku sporo pracy, co bardzo nas cieszy, tym bardziej, że (jak się okazało) podzielaliście naszą radość z wydania dwóch nowych książek i chętnie zabieraliście je ze sobą do domów.

 

Wisienką na torcie urodzin Trojki i Bakunina był żywiołowy koncert zespołu R.U.T.A. oraz koncert – niespodzianka kapeli Szukano. Lecie zakończyło się baletami do rana, przez co skłonni jesteśmy podejrzewać, że bawiliście się całkiem nieźle :)

 

Dziękujemy za uczestnictwo w naszym małym święcie i wsparcie dla naszego trudu i znoju wydawniczego, który przynosi jednak sporo satysfakcji zarówno nam, jak i – mamy nadzieję – wam. Nie ustajemy w wysiłkach i głowimy się nad kolejnymi książkami, które staną się ważną i ciekawą pozycją w waszych biblioteczkach. Tydzień po trojkowych urodzinach ukazała się na przykład pozycja „Biznes się kręci”, niebawem światło dzienne ujrzy książka o zapatystach, a nieco później wspomniana już Goldman. To i tak jeszcze nie koniec tego, co dla was przygotowujemy, ale o tym opowiemy może innym razem.


Cytaty pochodzą z programu urodzinowego Trojki.

Komentarze

Kod antysapmowy Odśwież

Wszytkie kategorie